Krásný den,
pravděpodobně plánujete svatbu a hledáte někoho, kdo váš jedinečný den zaznamená. Není to jednoduché se pro nějakého fotografa rozhodnout že? Absolutně vám rozumím – máte jen jednu možnost volby (ideálně jedinou během celého života), tak kdo by si nepřál, aby jeho svatební fotografie byly naprosto perfektní.
Rozhodla jsem se sepsat tento článek o průběhu svatebního focení, abyste si dokázali představit, co všechno u volby svatebního fotografa brát v potaz, na čem si zakládám já, ale také jedinečné tipy pro svatbu, které jsem měla možnost okoukat na mnoha svatbách.
Tak jdeme na to.
Aneb na co si u výběru fotografa dávat pozor
Porovnáváte ceny, portfolia fotografů, množství fotografií, které dostanete a mnoho dalších aspektů. Jak se v tom všem vyznat? A proč si někteří fotografové účtují 6 000 Kč a jiní 30 000 Kč ?
Již jsem měla mnoho možností vidět mé kolegy fotografy v praxi… Každý si zakládáme na něčem jiném. Pro někoho je důležité, aby jednu fotografii po druhé precizně a detailně upravil, a z tohoto důvodu by klientovi nezvládl odevzdat 800 upravených fotografií. Někdo jiný si zase zakládá na efektivitě práce – fotky co nejlépe nafotí a následně je co nejrychleji upraví v programu a tím pádem třeba i těch 800 fotek není problém. Zatím co jeden fotograf může jednu fotografii upravovat 30 minut ( i víc) , tak druhý upravuje jednu fotografii průměrně minutu.
Možná tohle slyšet nechcete, ale cena jde opravdu (ve většině případů) ruku v ruce s kvalitou. Cenu si každý fotograf nastavuje podle toho, kolik již odfotil svateb (nebo jiného stylu focení) , kolik investoval do techniky, vzdělání, editačního programu atd.. Věřte, že pokud si jeden fotograf účtuje za focení svatby 6 000 Kč a jiný 30 000 Kč, tak to má dobrý důvod.
Sama jsem začínala před více než deseti lety fotografovat prakticky zadarmo a postupně s přibývající praxí a investovanými penězi ceny navyšovala. Člověk se ke skvělým výsledkům musí vypracovat a není to jen tak.
Často se setkávám také s tím, že se novomanželé rozhodnou, že jim svatbu nafotí známý, protože má zrcadlovku. Rozhodně souhlasím, že je lepší mít alespoň nějaké fotky, než žádné. Nicméně neočekávejte, že se od svého kamaráda, který občas fotí svou rodinu nebo na oslavě narozenin, dočkáte podobných výsledků, jako od profesionála. Svatební fotografie je hodně náročná disciplína a pokud s ní člověk nemá zkušenosti, tak je dost možné, že v ní neobstojí.
Pokud uvažujete, že byste si nechali svůj svatební den nafotit ode mne, bude mi velkým potěšením.
Na čem si při práci zakládám:
Dělat svou práci s láskou je podle mě základní předpoklad, že v ní budete dobří. Nejen že mám to štěstí, že se věnuji tak krásnému oboru, jako je fotografie, ale mám také ohromnou radost, že mohu trávit čas v blízké přítomnosti novomanželů, během jejich jedinečného dne, který je vždycky plný lásky a smíchu.
Svatby prostě zbožňuji! Je to moje srdcovka.
Tady si dovolím jedno upozornění. Řídit se jím nemusíte, ale je to pro mě tak silná věc, že ji nemohu nesdílet.
V ČR existuje takový přežitek (omlouvám se za to slovo, nemyslím to zle) a to ten, že obřady bývají v poledne na otevřeném prostranství a focení novomanželů následuje většinou hned po obřadu. Vím, že to tak mívá většina svateb, nicméně tahle situace fotografovi do karet vůbec nehraje a troufám se tvrdit, že z ní nejsou nadšeni ani hosté.
Každý, kdo alespoň trochu fotí, tak ví, že OSTRÉ SLUNÍČKO V PRAVÉ POLEDNE FOTKÁM VŮBEC NESLUŠÍ. V době oběda je sluníčko vysoko a v letních měsících je natolik ostré, že všechny osoby na fotografiích osvítí a vytvoří jim ve tváři nehezké stíny. Přimhouřené oči novomanželů ( jelikož koukají do sluníčka) hezkému vhledu taky nepřispějí.
TIP NA SUPER HARMONOGRAM
Pokud plánujete svatbu třeba až za rok a ještě nemáte zcela definovaný harmonogram dne, mám pro vás jeden TIP. Víte, jak se dělají svatby například v Americe? Harmonogram dne je tam většinou jiný, než u nás v ČR a je to něco perfektního. Hosté na svatbě jsou maximálně NADŠENÍ, novomanželé v pohodě a bez stresu a o spokojenosti fotografa vůbec nemluvě.
Ten fígl je v tom, nedávat obřad mezi 11:00 až 14:00 v době oběda, ale počkat až na odpoledne. Možná se vám to nyní zdá divné, ale věřte, že je to opravdu jen proto, že jste to ještě nezažili na vlastní kůži. Všechno, co je nové, se nám může zdát zprvu divné a nepřipustitelné.
Jak by tedy vypadal takový svatební den? No například tak, že se přesunete před obědem z domu na lokalitu konání svatby (celá svatba se bude odehrávat na jednom místě) a namísto toho, abyste čekali na začátek obřadu, kde všichni hosté hladoví postávají kolem, půjdete rovnou do sálu, kde si dáte nejprve hostinu. Všichni hosté, včetně novomanželů mají své místečko, najedí se, připijí si, dají si kávičku a pak, třeba kolem 15:00 se přesunete ven do zahrady , kde se uskuteční obřad. Po obřadu se koná focení skupinovek a rodiny – všichni jsou najedení, spokojení a tím pádem je focení nijak neobtěžuje a všichni si ho užijí.
Následně mají hosté pohov a my se můžeme odebrat na samostatné, novomanželské focení. Zase – všichni vědí, že to zásadní již proběhlo a nyní následuje volná zábava… A hlavně! Nikdo nemusí hladově přešlapovat na místě a čekat na nás, než dofotíme. Tradiční hodinové čekání hostů na vyprahlém parkovišti, zatím co se novomanželé fotí, opravdu není nic příjemného pro nikoho ( schválně říkám na parkovišti, jelikož velice často je obřad někde na zámku nebo na radnici a hosté musí čekat někde poblíž, například na parkovišti a teprve poté se přesouvají všichni na hostinu, která je na jiném místě). Mohla bych vám vyprávět, kolik jsem zažila naštvaných hostů na svatbách, kteří si stěžovali, že jejich děti jsou unavené, že chybí pití a jídlo a že jsou příšerná vedra…
Pokud byste nyní namítali, že tak přijdete o tradiční zvyky, jako je zametání rozbitého talíře, přenesení nevěsty přes práh, nebo jedení polévky se zavázanými krky, tak to není pravda. Proč byste si tyto zvyky měli odepírat? Normálně je do svého harmonogramu zařaďte, pouze trochu v netradičním pořadí. Uvidíte, že nikdo ani necekne – ostatně je to váš den 🙂 .
Další námitkou bývá:“No my nemůžeme, co by na to řekly babičky?“ To jako vážně? 🙂 Myslíte, že taková maličkost někoho bude šokovat? Naopak. Všichni jsou vždycky naprosto spokojení a ve výsledku vám řeknou, že takovou pohodovou svatbu ještě nezažili.
Teď už ale dost o harmonogramu. Pojďme se podívat na to nejzásadnější a tím je obřad. Konkrétně, jak probíhá jeho focení a jaké info byste měli vědět.
Obřad probíhá přirozeně a nemám tady na vás žádné požadavky. Jediné, o co vás poprosím, abyste všechno dělali pomalu – uličkou jít k „oltáři“ krůček po krůčku, dát si opravdu dlouhý polibek i prstýnky nandávat pomaličku. Prostě nikam nespěchat, abych vše stihla zachytit ideálně víc, než jednou.
Po obřadu se fotí skupinová fotka všech hostů + menší skupinky rodiny, kamarádů atd.. Celkově to fotíme cca 30 minut.
Poprosím vás tady o spolupráci a to o:
Skupinky se většinou fotí: 1) Všichni z rodiny/ široká rodiny 2) Strana nevěstiny rodiny 3) Strana rodiny ženicha 4) S rodiči či sourozenci 5) Jen se svědky 6) Všechny ženy na svatbě 7) Všichni muži na svatbě 8) Skupinky kamarádů 9) Děti atd.
Nyní něco málo k samostatnému, novomanželskému focení. Pro mě je důležité, aby se odehrávalo na nějakém krásném místě a za krásného světla.
Krásné místo znamená: Příroda, les, zámecké zahrady, interiér zámku atd.
Krásné světlo znamená: Vyvarovat se ostrému letnímu sluníčku a fotit někde, kde to na nás úplně nepraží. Ideální je například les – díky hustým porostům na nás sluníčko nesvítí a fotky působí dokonale. Stejně tak funguje jakékoliv místo, kde je stín, případně prostory kdekoliv vevnitř v blízkosti oken. Pokud bude na focení zrovna zataženo, tak je to naprosto ideální a můžeme fotit kdekoliv nás napadne.
Pro novomanželské focení doporučuji:
Nefotit ho ihned po obřadu, ale počkat na nějakou klidnější chvíli – například odpoledne během chvilky, kdy si dávají hosté kávu.
V případě, že ode mě máte objednaný MINI balíček svatebního focení, tak samozřejmě fotíme vše tradičně po obřadu, jelikož máme jen omezený čas. Pokud máte naopak Exklusivní balíček, tak tady je ohromná výhoda, že budu přítomna ještě i v okamžik západu slunce, kdy vznikají ty nejkouzelnější fotografie. Byl by hřích této chvíle nevyužít, a proto většinou jdeme něco málo nafotit i během západu slunce ( v letních měsících to bývá kolem 20:00 ).
Novomanželské focení nám trvá většinou 1 – 1,5 hodinky a velice často přejíždíme i na nějaké jiné místo, kde budou fotky krásné ( například les) .
Vezměte s sebou svědkyni, kamarádku nebo kohokoliv, kdo nám bude pomáhat držet kytici nebo narovnávat šaty.
Není třeba se na toto focení nijak připravovat, ani studovat pózy – vše je v mé režii a já si focení kompletně koriguji. Budu vám říkat, kam se máte postavit a co dělat. Není třeba se ničeho obávat.
Pokud na svatbě bude i někdo z kamarádů nebo rodiny, kdo bude fotit, tak s tím samozřejmě nemám problém. Občas se ale stává, že nastane situace, kdy se fotící lidé navalí dopředu, aby vše stihli zaznamenat a postaví se mi do záběru… Mně je to nepříjemné a občas mi to i trochu zavaří. Moc vás poprosím, abyste informovali ty, kteří také budou fotit, že já jsem fotograf č. 1 a je zapotřebí, aby mě tak vnímali. A dávali si pozor, aby mi nestáli v záběru a umožnili mi fotit odkudkoliv. Moc děkuji :-).
Také bych vás ráda informovala, že před svatbou podepisujeme standardní svatební smlouvu, kde sepíšu veškeré informace o svatbě, dodání fotografií, ceně a podobně. Tuto smlouvu mi podepíšete a pošlete elektronicky / emailem zpět.
Zpravidla dodávám fotky během 5 týdnů ( tak je to psané i v mém ceníku). Velice často můžete ale na mém Facebooku nebo Instagramu vidět první perličky z vaší svatby již pár dní po svatbě. 🙂 Stejně tak doporučuji mrknout na mé portfolio svatebních fotografií >> TADY
Teď jeden tip, který nesouvisí s focením. Moje maminka Jana Volková vlastní půjčovnu a prodejnu šatů www.satypardubice.cz , kde najdete úchvatné svatební šaty, které pořídíte za cenu půjčovného! Není v tom žádný háček, prostě máme skvělého dodavatele šatů… Šaty jsou z kvalitních materiálu, dle nejnovějších trendů a hlavně perfektně sedí.
Pokud jste ještě své svatební šaty nesehnaly, tak se určitě podívejte, jelikož za mě to nemá konkurenci. 🙂
Podívat se můžete také na Facebook stránky půjčovny šatů: https://www.facebook.com/satypardubice.cz/
To by ode mě bylo vše a já vám moc přeji, aby váš svatební den byl přesně takový, jaký si ho představujete.
Vaše Lenka